رول فویل آلومینیوم

رول فویل آلومینیوم

رول فویل آلومینیوم چه کاربردی دارد؟

همه ما اکثرا آلومینیوم را به صورت فویل رول شده دیده‌ایم. این کار به منظور سهولت در حمل و نقل فویل‌های آلومینیومی که ورق های بسیار نازک آلومینیوم هستند انجام می‌گیرد. در این یادداشت کوتاه با نکات مهمی در خصوص رول فویل آلومینیوم آشنا می‌شویم.

رول فویل الومینیوم چیست؟

رول فویل آلومینیوم
رول فویل آلومینیوم

ورق آلومینیوم، نوعی از آلومینیوم است که به صورت برگه‌های نازک درآمده باشد. ضخامت فویل آلومینیومی معمولا کمتر از 0.2 میلیمتر است. فویل آلومینیوم بعد از تولید حرارت داده می‌شود و به شکل انعطاف پذیری تبدیل می‌شود که به آسانی خم شده و دور اجسام پیچیده می‌شود.
در واقع فویل‌های آلومینیومی با روش نورد ورق‌هایی که از شمش‌های ریخته گری آلومینیوم تولید می‌شوند، ساخته می‌شود. نواری از پرتوی بتا به ورق آلومینیوم تابانده می‌شود تا فویل‌هایی با ضخامت یکسان داشته باشد.
یکی دیگر از روش‌های تولید فویل آلومینیوم روش ریخته گری پیوسته است که در آن دولایه فویل جداگانه روی هم قرار می گیرند و در مرحله آخر نورد روی آنها انجام می‌شود. فویلی که از این طریق ایجاد می‌شود دارای یک روی براق و یک روی مات است. حرکت فویل ها روی غلتک‌ها باعث می‌شود بخشی که با غلتک‌ها در تماس است براق و بخش داخلی آن مات باشد.
یکی از مهمترین بخش‌های تولید فویل آلومینیوم کلاف کردن و یا رول کردن آن است. با حرارت دادن به فویل‌های آلومینیوم در ضخامت و ابعاد مختلف آنها را حول یک جسم می‌پیچیند که به آن رول آلومینیوم گفته می‌شود. این کار کمک می‌کند که حمل و نقل ورق‌های فویل آلومینیومی راحت‌تر انجام گیرد و از آسیب رسیدن به لایه‌های نازک آلومینیوم جلوگیری شود.

کاربرد رول فویل الومینیومی

از آنجا که فویل آلومینیومی شکل پذیری بالایی دارد به وفور از آن در بسته بندی در صنایع مختلف استفاده می شود. چرا که فویل های آلومینیومی این قابلیت را دارند که به صورت خم، لوله یا بسته بندی مورد استفاده قرار گیرند. فویل های آلومینیومی دارای این قابلیت هستند که مانع عبور نور، اکسیژن، آلودگی و ذرات نامطلوب می شوند. بنابراین از آنها در صنایع بسته بندی مواد غذایی، صنایع نوشیدنی، لبنیات و … برای نگهداری در محیط های خارج از یخچال مورد استفاده قرار می گیرد.
رول‌های آلومینیومی را می توان در ضخامت ها و ابعاد مختلفی به صورت رول شده در بازار تهیه کرد. این رول ها با مصرف خانگی غالبا دارای 500 میلیمتر عرض با طول های متفاوت است که برای بسته‌بندی غذا، طبخ غذا و … در خانه ها و رستوران ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
یکی دیگر از موارد استفاده از رول فویل‌های آلومینیومی در صنایع بسته بندی دارو است. داروها باید در محیطی استریل و به دور از هرگونه آلودگی و نفوذ عناصر نگهداری شوند، گاهی ممکن است یک دارو به مدت چند سال در معرض عوامل مختلف باقی بماند. بسته بندی داروهایی مثل انواع قرص، کپسول، کرم، لوسیون، داروهای مایع و پودری با فویل های آلومینیومی می تواند ماندگاری آنها را افزایش داده و خواص آنها را حفظ کند.

ویژگی های رول الومینیوم

رول فویل آلومینیوم
رول فویل آلومینیوم

فویل های آلومینیومی عایق بسیار خوبی در مقابل نور هستند. به همین دلیل از آنها به عنوان سپر تابشی استفاده می شود. البته این فویل ها قابلیت ایجاد مانع برای باز تابش پرتو را نیز دارند و از آنها در مبدل های حرارتی و کابل های لاینر نیز استفاده می شود.
فویل آلومینیومی یک ماده غیر سمی است بنابراین به وفور از آن در صنایع بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. از فویل آلومینیومی رول شده در ظروف غذا، سطل ها، درپوش بطری ها، نگهداری مواد غذایی فله ای و در ظروف مختلف استفاده می شود.
این فویل ها استقامت خوبی در مقابل حرارت دارند و به راحتی شکل خود را از دست نمی دهند و یا مانع از عبور بوی نامطبوع به داخل می شوند. بنابراین می توان از آن برای طبخ یا کبابی کردن انواع مواد خوراکی روی زغال و حرارت استفاده کرد.
فویل آلومینیومی حفاظت 100 درصد در مقابل نور، رطوبت، اکسیژن و سایر گازها و همچنین محافظت در مقابل میکروارگانیسم ها و باکتری ها را فراهم می کند.
از دیگر ویژگی های فویل آلومینیوم می توان به مقاومت بالای آن نسبت به چربی های گریس های نفتی و حلال های آلی اشاره کرد.

 

قیمت رول فویل آلومینیوم

قیمت رول فویل آلومینیوم تحت تأثیر عواملی مثل کیفیت آلومینیوم، ضخامت ورق آلومینیوم و ابعاد فویل آلومینیوم تعیین می شود.

سخن پایانی

رول فویل آلومینیومی به ورق های نازک آلومینیومی گفته می شود که به صورت رول شده در بازار موجود است. این محصول ضخامت و ابعاد متنوعی دارد و با توجه به خواص و ویژگی های منحصر به فردی که دارد کاربرد آن استفاده گسترده در بسته بندی مواد غذایی، بسته بندی دارویی، هواپیما، الکترونیک، ماشین آلات، دکوراسیون ساختمان و دیگر زمینه ها است. در واقع ورق های نازک آلومینیوم یا همان فویل آلومینیومی را برای آسیب دیدگی کمتر و حمل و نقل ساده تر به صورت رول شده تولید می کنند و قیمت آن نیز بستگی به ابعاد، متراژ، ضخامت و کیفیت این محصول خواهد داشت.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس شعبه بازار تهران


  • 021-33948542
  • 09123040341
  • خیابان 15 خرداد خیابان پامنار رو به روی بانک ملی پلاک 139

اطلاعات تماس شعبه غرب تهران


  • 021-66391201-2
  • 09121140651
  • بزرگراه فتح رو به روی فتح 21 بازار آلومینیوم ایران فاز 2 پلاک 111

ساعات کاری


شنبه تا چهارشنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
×

پشتیبانی جهان آلومینیوم در خدمت شماست.

× تماس مستقیم در واتس‌اپ