جهان آلومینیوم

تولیدکننده انواع ورق آلومینیوم

ورق 7075 آلومینیوم

ورق آلومینیوم 7075

نسبت استحکام به وزن بالای ورق آلومینیوم 7075، آن ها را برای استفاده در قطعاتی که تحت تنش بالا قرار می گیرند مناسب کرده است.

ورق ۷۰۷۵ آلومینیوم یکی از سخت ترین آلیاژهای آلومینیوم میباشد.
البته باید توجه داشت که این الیاژ پس از عملیات حرارتی مناسب به سخت ترین حالت خود دست پیدا میکند از خواص بارز این نوع الیاژ میتوان به مقاومت به سایش و استحکام بالا اشاره کرد

از جمله موارد استفاده این الیاژ میتوان به صنایع هوا فضا،صنایع نظامی،بدنه سلاحهای انفرادی و قطعه سازی اشاره کرد…

 

ویژگی های ورق آلومینیوم 7075

  • با استحکام مشابه فولاد به دلیل مقدار زیاد روی، 7075 مقاومت عالی دارد. می توان آن را به راحتی ماشین کاری کرد، که آن را به گزینه ای محبوب برای هواپیماهای نظامی تبدیل کرده است.
  • 7075-T6 از 1.6% مس، 2.5% منیزیم و 5.6% روی تشکیل شده است. این آلیاژ معمولاً توسط سازندگان هواپیما برای تقویت ساختار هواپیما استفاده می شود. به دلیل داشتن مس، جوش پذیری ضعیفی دارد اما قابلیت ماشین کاری بالایی دارد.
  • این آلیاژ عملکرد جوشکاری ضعیفی دارد و تمایل به ترک خوردن ناشی از ضربه دارد اما جوشکاری دو مرحله ای می تواند توانایی آلیاژ را در مقاومت در برابر ترک خوردگی ناشی از ضربه بهبود بخشد.
  • 7075 T651 به عنوان عالی ترین محصول در بین آلیاژهای آلومینیوم شناخته می شود. استحکام بالایی دارد و به مراتب سبک تر از فولاد است. همچنین خواص مکانیکی و واکنش آند خوبی دارد و یک آلیاژ آلومینیوم استاندارد برای صنایع هوافضا و نظامی است.

 

7075 T6:

آلیاژ آلومینیوم 7075-T6 دارای ویژگی‌هایی از جمله مقاومت به خوردگی مناسب، نسبت استحکام به وزن بالا و هدایت حرارتی خوب می‌باشد ولی این آلیاژها در مقابل روش‌های جوشکاری ذوبی قابلیت جوش‌پذیری ضعیفی از خود نشان می‌دهند.

آلیاژ عملیات حرارتی شدهٔ 7075-T6 دارای استحکام کششی نهایی (Mpa 510-540 (PSI 74.000-78.000 و استحکام تسلیم (Mpa 430-480 (PSI 63.000-69.000 می‌باشد. همچنین در حدود ۵ تا ۱۱ درصد افزایش طول شکست دارد.

دمای عملیات T6 معمولاً به صورت یکسان‌سازی شده از آلیاژ ۷۰۷۵ در ۴۵۰ درجهٔ سانتی‌گراد به مدت چندین ساعت به کوئنچ و سپس در دمای ۱۲۰ درجهٔ سانتی‌گراد به مدت ۲۴ ساعت به پیر سختی می‌رسد. نوع T6 بالاترین حد استحکام تسلیم را در بین آلیاژهای ۷۰۷۵ است. عمدتاً منشأ اصلی این استحکام به پراکندگی و زمان رسوب‌دهی بین درون دانه‌ها و در امتداد مرز دانه‌ها بستگی دارد و در مقابل مقاومت به خوردگی تنشی کاهش می‌یابد.

کاربردها:آلیاژهای سری ۷۰۰۰ از قبیل ۷۰۷۵ اغلب در صنایع حمل و نقل از جمله حمل و نقل دریایی، هوایی و خودروها به دلیل بالا بودن نسبت استحکام به چگالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین این قابلیت سبکی و استحکام بالا باعث شده تا این آلیاژ در تجهیزات صخره نوردی، قطعات دوچرخه، قاب اسکیت‌ها و بدنه گلایدرها نیز به کار برده شود.

در بدنه اغلب مدل‌های سرگرمی رادیو کنترل معمولاً از آلیاژهای ۷۰۷۵ و ۶۰۶۱ برای صفحات شاسی استفاده می‌شود.

۷۰۷۵ همچنین در تولید تفنگ M16 برای ارتش آمریکا استفاده می‌شود.

شرکت‌های ساخت اسلحه از جمله Desert Tactical Arms, SIG Sauer و شرکت جنگ‌افزار فرانسوی PGM از این آلیاژ برای افزایش دقت در اسلحه استفاده می‌کنند.

همچنین به صورت میله برای چوب بازی لاکراس، شمشیر STX و مجموعه بعضی از چاقو و چنگال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علت استحکام بالا، چگالی پایین، خواص حرارتی مطلوب و قابلیت پولیش بالا آلیاژ ۷۰۷۵ به طور گسترده‌ای در ساخت ابزار قالب استفاده می‌شود.

جدول انالیز:

عنصر zn mg cu cr fe si mn ti others al
% 5.6-6.1 2.1-2.5 1.2-1.6 0.28-0.18 Max0.5 Max0.4 Max0.3 Max0.2 Each(max0.05)

Total(max0.15)

remainder

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاهده لیست قیمت‌ها

اطلاعات تماس شعبه بازار تهران

اطلاعات تماس شعبه غرب تهران