جهان آلومینیوم

تولیدکننده انواع ورق آلومینیوم

قالب ریخته گری آلومینیوم

ریخته گری آلومینیوم

فرآیند ریخته گری آلومینیوم

مقدمه ای بر آلومینیوم

برای درک اینکه فرآیند ریخته گری آلومینیوم چیست، ابتدا باید به خواص آلومینیوم نگاه کنیم. آلومینیوم فراوان ترین عنصر فلزی در پوسته زمین است که نزدیک به 8 درصد از آن را تشکیل می دهد. همیشه به عنوان یک ترکیب وجود دارد، برخی از مواد معدنی آن بوکسیت، کرایولیت، کوراندوم، آلونیت، دیاسپور، فیروزه، اسپینل و سیلیکات هایی مانند کائولن، فلدسپات و میکا هستند. بوکسیت یک هیدروکسید آلومینیوم آهن دار، ماده اولیه اولیه ای است که فلز آلومینیوم از آن تولید می شود.که انواع مختلفی دارد از ورق آلومینیوم رنگی تا فرم ذوزنقه و …

ناخالصی ها از بوکسیت با پردازش شیمیایی برای تولید آلومینا (اکسید آلومینیوم) حذف می شوند. بوکسیت خرد شده، در محلول سود سوزآور (هیدروکسید سدیم) مخلوط می شود و سپس توسط بخار تحت فشار حرارت داده می شود تا آلومینا حل شود. ته نشین شدن و فیلتراسیون ناخالصی ها را از بین می برد. پس از سرد شدن، محلول به هم زده می شود و کریستال هایی از آلومینا هیدراته تشکیل می شود. این کریستال ها شسته و سپس در کوره های دوار طولانی خشک می شوند. محصول نهایی، آلومینا یا اکسید آلومینیوم یک ماده کریستالی بسیار سخت است که ظاهری شبیه شکر تصفیه شده دارد.

الکترولیز محلول آلومینا در فلوریدهای مذاب باعث تولید آلومینیوم می شود. این الکترولیز در گلدان های احیا یا سلول های یک کارخانه احیا انجام می شود. کارخانه های احیا آلومینیوم آلومینیوم اولیه خالص و با کیفیت بالا تولید می کنند. فرآیند احیا، اکسیژن را از آلومینا که تقریباً از قسمت های مساوی آلومینیوم و اکسیژن تشکیل شده است، خارج می کند و آلومینیوم خالص به جا می گذارد. دو پوند آلومینا یک پوند آلومینیوم تولید می کند.

ویژگی های آلومینیوم

آلومینیوم سبک وزن است، دارای استحکام عالی، هدایت حرارتی و الکتریکی بالا، بازتاب پذیری بالا، مقاومت در برابر خوردگی خوب، کارایی عالی و ظاهری جذاب است. می توان آن را تقریبا هر پایانی داد. غیر مغناطیسی، غیر سمی و بدون جرقه است.
برخی از آلیاژهای آلومینیومی قوی تر از استحکام فولاد نرم بیشتر است. نقطه ذوب آلومینیوم 1215 درجه فارنهایت است.
رسانایی حرارتی بالای آلومینیوم در هر کاربرد که در آن هدایت یا دفع سریع و یکنواخت گرما مطلوب است، یک مزیت بارز است. بر اساس وزن،آلومینیوم کارآمدترین رسانای حرارتی فلزات رایج است.

ویژگی های آلیاژ آلومینیوم:

 • دمای عملیاتی بالا
 • مقاومت در برابر خوردگی برجسته
 • سبک وزن
 • استحکام و سختی بسیار خوبی دارد
 • سفتی خوب و نسبت استحکام به وزن
 • خواص محافظتی عالی EMI و RFI
 • هدایت حرارتی عالی
 • هدایت الکتریکی بالا
 • ویژگی های اتمام خوب
 • قابلیت بازیافت کامل

استحکام، مقاومت در برابر خوردگی و خواص اتلاف حرارت آلومینیوم مزایای قابل توجهی را به طراحان مکانیکی ارائه می دهد. و فناوری اختصاصی آلومینیوم دیوار نازک ما ریخته گری آلومینیوم را به گزینه ای برای کاربردهای بیشتر تبدیل کرده است.

مزایای ریخته گری آلومینیومی

یکی از مهمترین مزایای ریخته گری آلومینیوم این است که قطعات سبک تری ایجاد می کند – با گزینه های تکمیل سطح بیشتری نسبت به سایر آلیاژهای ریخته گری دایکاست. آلومینیوم همچنین می تواند بالاترین دمای عملیاتی را در بین تمام آلیاژهای دایکاست تحمل کند. علاوه بر این، آلومینیوم ریخته گری همه کاره، مقاوم در برابر خوردگی است. پایداری ابعادی بالایی را با دیواره های نازک حفظ می کند و تقریباً در هر صنعتی قابل استفاده است.

کاربردهای ریخته گری آلومینیوم

 • ریخته گری آلومینیوم با کمک به الزامات کاهش وزن، کارایی سوخت خودرو را بهبود می بخشد
 • آلومینیوم در طیف گسترده ای از تجهیزات شبکه و زیرساخت در صنایع مخابراتی و محاسباتی استفاده می شود زیرا جعبه ها و محفظه های فیلتر RF به اتلاف گرما نیاز دارند.
 • در دستگاه‌های دستی، ریخته‌گری‌های آلومینیومی محافظ EMI/RFI، استحکام و دوام با حداقل وزن را فراهم می‌کنند.
 • به دلیل عملکرد الکتریکی عالی و خواص محافظ آلومینیوم، حتی در محیط های با دمای بالا، آلومینیوم دایکاست برای اتصالات و محفظه های الکترونیکی ایده آل است.

بازیافت ریخته گری آلومینیوم

آیا می دانستید که  بیش از 95 درصد از قطعات ریخته گری آلومینیوم ساخته شده از آلومینیوم بازیافتی پس از مصرف ساخته شده است؟

تفاوت عملکردی بسیار کمی بین آلومینیوم اولیه (استخراج شده یا خالص) و ثانویه (بازیافت) زمانی که به ریخته گری اشاره می شود وجود دارد. آلیاژهای آلومینیوم ثانویه از اختلاط و ذوب آلومینیوم خالص با مواد دیگری مانند منیزیم، آهن و مس به دست می‌آیند. استفاده از آلومینیوم خالص در ریخته گری به دلیل هزینه استخراج بسیار نادر است. سهولت استفاده در ریخته گری به همراه وزن سبک تر و دوام، آلیاژهای آلومینیوم را به بهترین انتخاب برای طراحان تقریباً از هر صنعتی تبدیل می کند.

تولید آلومینیوم ثانویه نسبت به آلومینیوم اولیه مقرون به صرفه تر است زیرا تولید آن تنها به 5 درصد انرژی نیاز دارد. بیشتر انرژی مصرفی در ریخته گری آلومینیوم برای گرم کردن و ذوب مجدد فلز در طول ساخت استفاده می شود. به همین دلیل، قادر است با ذوب مجدد در خانه، در زمان، انرژی و پول بیشتری صرفه جویی کند.

درکل کاربرد آلومینیوم در صنعت بسیار زیاد بوده و به روش های مختلفی در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار میگردد. از صنایع ساختمان گرفته تا خودرو سازی و بسته بندی مواد غذایی و… فلز آلومینیوم کاربرد دارد.
به فن شکل دادن و ذوب کردن فلزات و آلیاژهای آن ها و ریختن مذاب در قالب و سرد کردن و انجماد آن ها ریخته گری می گویند، در این مقاله از انواع قالب ها و روش های ریخته گری آلومینیوم میگوییم، اولین کوره های ریخته گری از خاک رس ساخته شدند و به مرور زمان لایه هایی از چوب و فلز مس در آن ها چیده شد، ریخته گری از نوع قالب به دو دسته ی قالب موقت و قالب دائم تقسیم می شود، اما با توجه به تکنولوژی و پیشرفت آن ریخته گری در قالب ماسه ای، ریخته گری در قالب های کوبشی، در قالب فلزی با فشار کم و بالا، ریخته گری در روش ریژه و … انجام میشود.

قالب ریخته گری آلومینیوم
قالب ریخته گری آلومینیوم

قالب های دائم و وموقت ریخته گری به چه صورت هستند؟ 

قالب ریخته گری آلومینیوم موقت معمولا از جنس ماسه، گچ و یا سرامیک هستند که بعد از یک بار استفاده از آن ها دیگر قابل مصرف نیستند و بعد از اینکه قطعه از قالب خارج میشود، قالب ها از بین می روند، از روش های دیگر که در قالب های موقت رایج هستند میتوان به ریخته گری در قالب های خشک، قالب های دقیق و قالب پوسته ای می باشد، البته امروزه ریخته گری در قالب ماسه ای متداول تر می باشد که در این روش از ماسه چسب و آب و دیگر افزودنی ها استفاده می شود.
در قالب های دائم ریخته گری از قالب هایی استفاده می شود که قابلیت چندین بار مصرف را دارند و معمولا از جنس فلز می باشند که شناخته شده ترین روش آن ریخته گری نیمه منجمد می باشد، بیشترین فلزاتی که در این روش کاربرد دارند عبارتند از آلومینیوم، آلیاژهای مس، منیزیم و دیگر فلزاتی مانند: روی، آهن، آلیاژهای سرب و استیل برای قالب سازی دائمی ریخته گری معمولا از چدن خاکستری، آلومینیوم و فولاد با پوششی از جنس گرافیت استفاده میکنند، برای تهیه میلگرد آلومینیوم و دیگر محصولات میتوانید به لینک مشخص شده مراجعه کنید.

در صورت نیاز به مشاوره تخصصی در این زمینه میتوانید با کارشناسان جهان آلومینیوم در تماس باشید.


همچنین بخوانید: قیمت ورق آلومینیوم کیلویی چقدر است؟

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاهده لیست قیمت‌ها

اطلاعات تماس شعبه بازار تهران

اطلاعات تماس شعبه غرب تهران