جهان آلومینیوم

تولیدکننده انواع ورق آلومینیوم

انواع عملیات حرارتی آلومینیوم

همان طور که در مقاله های قبل اشاره کردیم آلومینیوم یکی از پرکاربرد ترین فلزات در جهان بعد از آهن می باشد که در صنایع مختلف و به شکل های متنوعی از جمله  ورق آلومینیوم، میلگرد آلومینیوم و … از آن استفاده می شود و به دلیل خواص بالا و

زیبایی آن طرفداران بسیاری در بین مردم دارد، اما این فلز به دلیل نرم و شکننده بودن نسبت به دیگر فلزات در بسیاری از موارد لازم است تا بعد از مقاوم سازی و محکم کردن این فلز مورد استفاده قرار گیرد، یکی از این روش ها پیاده سازی عملیات حرارتی روی فلز آلومینیوم می باشد که این فلز را برای استفاده در موارد مختلفی آماده میکند، در این مقاله از اهمیت این کار و  انواع عملیات حرارتی آلومینیوم را توضیح می دهیم تا بیشتر با آن ها آشنا شوید.

انواع عملیات حرارتی آلومینیوم

روش های عملیات حرارتی آلومینیوم

انواع عملیات حرارتی آلومینیوم را میتوان به شرح زیر بیان کرد :

1- کار سختی : یکی از روش ها ی بالا بردن استحکام آلومینیوم کار سختی می باشد که این روش با استفاده از ترکیب این فلز با آلیاژهای آلومینیوم  تعریف شده است و مهم ترین فلزاتی که با آلومینیوم در روش کار سختی ترکیب می شوند فلز مس و منیزیم می باشد، این روش به منظور استفاده آلومینیوم در بخش هایی که بسیار تحت فشار و نیروی مکانیکی قرار دارند استفاده می شود.

2- پیر سختی : عملیات پیر سختی نیز مانند کار سختی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که طی چند مرحله صورت میگیرد،

اول از همه فلز را تحت حرارت بالایی قرار میدهند و در همان حالت نگه میدارند، بعد از آن نوبت سرد کردن فلز می باشد که به طور ناگهانی آن را در دمای پایین قرار می دهند و در مرحله آخر که به اصطلاح فلز را پیر میکنند آن را در دمای از قبل مشخص شده قرار میدهند و این کار را تا زمانی انجام میدهند که تمام آلیاژهای آن روی سطح خارجی جمع شوند.

3- آنیل کردن : روش بعدی آنیل کردن فلز می باشد که در این روش فلز را نرم و خمیری شکل می کنند تا از خاصیت شکل پذیری بیشتری برخوردار شود.

4- انحلال آلومینیوم : این روش با توجه به نام ان برای حل کردن آلیاژ های مختلف در آلومینیوم به کار میرود، طی این عملیات باید این فلز را با آلیاژهای مختعلف در حرارت بالا مخلوط کرده و فورا آن را سرد کنیم.

5- سرد کردن آلومینیوم : از دیگر روش های عملیات حرارتی آلویمیون سرد کردن فوری آن است، در این روش بعد از بیرون آوردن فلز از کوره باید آن را برای رسوب دهی آماده کنند، بدین ترتیب محصول به دست آمده را در دمای اتاق قرار میدهند.

اهمیت عملیات حراتی روی فلز آلومینوم

آلومینیوم به دلیل محبوبیت بالایی که برای ساخت لوازم در صنایع مختلف دارد و وزن سبک آن که بسیاری از کارها را راحت تر کرده است بعد از انواع عملیات حرارتی آلومینیوم می توان استفاده های بسیار زیادی حتی در زمینه ساخت لوازم پزشکی از این فلز کرد که نزد مهندسین بسیار حائز اهمیت است، همچنین از این فلز در ساخت خودرو، هواپیماو این دسته موارد بسیار زیاد استفاده می شود.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاهده لیست قیمت‌ها

اطلاعات تماس شعبه بازار تهران

اطلاعات تماس شعبه غرب تهران