جهان آلومینیوم

تولیدکننده انواع ورق آلومینیوم

بهترین تسمه آلمینیوم

بهترین تسمه آلومینیوم

بهترین تسمه آلمینیوم را بشناسید

یکی از تجهیزات کاربردی در صنایع مختلف تسمه آلومینیوم است. این سوال بسیاری از کاربران است که بهترین تسمه آلمینیوم چیست و چه کاربردهایی دارد؟ بهترین تسمه آلومینیوم چه ویژگی هایی دارد و چگونه می توان انتخاب خوبی در این زمینه داشت. در این مقاله کوتاه به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد.

 

بهترین تسمه آلومینیوم
بهترین تسمه آلومینیوم

تسمه آلومینیوم چیست؟

منظور از تسمه آلومینیومی یک شمش توپر از جنس آلومینیوم است که در ساخت انواع دستگیره و یراق مورد استفاده قرار میگیرد. تسمه آلومینیوم با استفاده از پرس فرم دهی می شود و در دو شکل ساده و سه خط به بازار عرضه می شود.

انواع تسمه آلومینیوم آلیاژی

تسمه آلومینیوم آلیاژی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. آلیاژ های کار پذیر، آلیاژ های ریختگی. عموما محصولات کارپذیر بیش از محصولات ریختگی هستند.بهترین آلیاژهای کارپذیر در ساخت محصولات فرم دهی شده مثل انواع ورق، لوله، فویل و … استفاده می شود.

آلیاژهای کارپذیر با توجه به نوع عناصر به صورت سری های 1000 تا 8000 تقسیم می شوند که در این میان آلیاژهای 2000 و 7000 بیشترین استحکام را دارا هستند. همچنین آلومینیوم 5000 نیز دارای خاصیت جوش پذیری و مقاومت در برابر خوردگی است. ویژگی آلیاژ 6000 نیز قابلیت شکل پذیری و مقاومت بسیار بالای آن است که عموما در کاربردهای مهندسی به صورت محصولات اکسترود شده استفاده می شود.

مهمترین و کاربردی ترین آلیاژهای کارپذیر آلومینیوم نیز آلیاژهای 2024، 7075، 6061 و 5083 هستند. انجام یک عملیات حرارتی پیرسازی خواص این آلیاژها را به شکل فوق العاده چشمگیری افزایش می دهد.

مهمترین کاربردهای تسمه آلومینیوم

تسمه آلومینیوم به دلیل  خواص و ویژگی های منحصر به فرد از جمله استحکام و مقاومت بالا، شکل پذیری، مقاومت در برابر خوردگی و … در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که مهمترین آنها عبارتند از:

– تولید سقف های کاذب

– طراحی و تولید قطعات خودرو

– استفاده به عنوان قرنیز

– ساخت مخازن ضد زنگ

– پوشاندن سقف ها

معرفی مشخصات و ویژگی های تسمه آلومینیوم

عموما تسمه آلومینیومی آلیاژی زیر مجموعه ای از تسمه های فلزی است. در ساخت این تسمه ها از آلیاژهایی استفاده می شود که حدود 90 تا 95 درصد آنها عناصر آلومینیوم و بقیه بسته به خواص مکانیکی و الکتریکی مورد نیاز و بهبود ویژگی ها و خواصی نظیر استحکام، مقاومت به خوردگی، رسانایی جریان الکتریکی و رسانایی جریان گرمایی، عناصر آلیاژی دیگری تشکیل می دهند.

استحکام

تسمه آلومینیوم می تواند تحت بارها و فشارهای زیاد به خوبی مقاومت کند، آلومینیوم زمانی که به صورت آلیاژی تولید می شود استحکامی معادل فولاد دارد.  با این حال استحکام آلومینیوم  در دماهای نسبتا بالا در حدود 200 الی 250 درجه سانتی گراد شروع به کاهش می کند. اما در دما های زیر صفر، تا زمانی که شکل پذیری آنها حفظ شود، استحکامشان بیشتر می شود کهه این موضوع آلومینیوم را به عنوان آلیاژ های دما پایین مناسب می ­سازد. این مسئله باید در ساخت تسمه های آلومینیوم مورد توجه قرار گیرد.

بهترین تسمه آلومینیوم
بهترین تسمه آلومینیوم

 انعطاف پذیری

انعطاف پذیری بالای آلومینیوم مسئله ای است که کاربرد تسمه آلومینیوم را در صنایعی که در کنار استحکام به انعطاف پذیری نیز نیاز دارند رایج می سازد.  این نوع از آلیاژها در کنار دوام و استحکام بالایی که دارند خاصیت فرم پذیری و شکل پذیری نیز دارند و می توان آنها را در صنایع مختلف و با توجه به نیاز مورد استفاده قرار داد.

معرفی انواع بهترین تسمه آلومینیوم آلیاژی

اگرچه آلومینیوم خود دارای خواص بی نظیری است اما ترکیب آن با سایر عناصر خواص شگفت انگیزی را به آن می افزاید. بهترین تسمه آلومینیوم های آلیاژی که کاربردی ترین آنها نیز محسوب می شوند شامل موارد زیر است:

تسمه آلمینیوم 7075

دارای شکل پذیری مناسب و بسیار بالا است که استفاده از آن را در صنایع مختلف امکان پذیر می سازد.

تسمه آلمینیوم T6 , T651 – 7075

مهمترین ویژگی آن استحکام بالا در مقایسه با سایر آلیاژ های آلومینیوم است.

تسمه آلمینیوم 2024

مقاومت در برابر فشار و همچنین استحکام بالا از خواص این نوع تسمه آلومینیوم است. همچنین امکان انجام عملیات حرارتی باعث افزایش ویژگی های این تسمه آلومینیوم آلیاژی می شود.

تسمه آلمینیوم T4 , T351 2024

این تسمه دارای مقاومت و استحکام بالا و دوام مناسب در مقابل فشار است.

تسمه آلمینیوم 6061

از جمله ویژگی های آن می توان به کار پذیری مناسب در مقایسه با سایر آلیاژ های آلومینیوم اشاره کرد. همچنین در صورت انجام عملیات حرارتی پیر سازی خواص آن افزایش می یابد.

تسمه آلمینیوم 651T, 6T – 6061

این تسمه دارای استحکام بالا و کارپذیری مناسب است و نسبت به سایر آلیاژهای آلومینیومی قوی تر به نظر می رسد.

 

همچنین جهت اطلاع از رول ورق آلمینیوم اینجا کلیک کنید

کلام پایانی

با توجه به خواصی که در تعریف تسمه آلومینیومی و انواع آن به آنها اشاره کردیم می توان گفت که تسمه آلومینیومی تمامی خواص ذکر شده برای آلومینیوم آلیاژی را دارا است و از مقاومت و استحکام مناسبی برخوردار بوده و دارای خواص ضد خوردگی است. در برابر حرارت مقاومت خوبی دارد ولی با این حال استحکام و دوام آن در دماهای پایین افزایش می یابد. قیمت تسمه آلومینیوم نیز با توجه به فاکتورهایی چون قیمت کلی آلیاژ، مقدار سفارش و نوع تسمه و ابعاد آن مشخص می شود.  خرید تسمه آلومینیوم نیز با در نظر گرفتن کاربرد و ویژگی هایی که از آن انتظار می رود انجام می گیرد.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مشاهده لیست قیمت‌ها

اطلاعات تماس شعبه بازار تهران

اطلاعات تماس شعبه غرب تهران